فرماندار تکاب از مادر و همسر 2 شهید عیادت کرد. 700 تن شن و نمک برای برف روبی جاده های تکاب ذخیره شد. خیران تکابی زمین مورد نیاز احداث سالن ورزشی را تامین کردند. سرپرست جدید شهرداری تکاب انتخاب شد. انفجار سیلندر گاز در تکاب 2 نفر را روانه بیمارستان کرد.
امروز 24 آبان ماه 1397   
 
 | صفحه اصلی  |  تماس با نِی تک  
تیتر ویژه >>


700 میلیارد ریال برای اجرای فاضلاب تکاب نیاز است.

علی مکرمی در نشست هم اندیشی توسعه و عمران شهری تکاب گفت: 700 میلیارد ریال برای اجرای فاضلاب تکاب نیاز است.

به گزارش نِی‌تک به نقل از ایرنا، علی مکرمی روز یکشنبه در نشست هم اندیشی توسعه و عمران شهری تکاب با اشاره به اینکه مطالعات طرح فاضلاب شهری تکاب در مراحل پایانی قرار دارد، افزود: این طرح از طرح های ملی است و امیدواریم با مکاتبات و رایزنی هایی که با وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه و نماینده مجلس انجام شده با تخصیص اعتبار لازم، عملیات اجرایی آن امسال آغاز شود.
وی بیان کرد: طول شبکه جمع آوری و اصلی طرح فاضلاب شهری تکاب 114 کیلومتر و طول خط انتقال آن 2 کیلومتر است.
وی اضافه کرد: رفیت تصفیه خانه فاضلاب شهری تکاب در مرحله اول هفت هزار و 600 مترمکعب در شبانه روز برای 43 هزار نفر و در مرحله دوم 11 هزار و 400 مترمکعب در شبانه روز برای 65 هزار نفر برآورد شده است.
وی گفت: با اجرا و تکمیل طرح فاضلاب شهری یکی از عمده ترین مشکلات فراروی توسعه تکاب رفع شده و شاخص های توسعه این شهرستان نیز ارتقا می یابد.
فرماندار تکاب همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب جاده های این شهرستان اضافه کرد: برای بهسازی و آسفالت محور تکاب - شاهیندژ و محور تکاب- تخت سلیمان- دندی 200 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته که عملیات اجرایی این طرح ها تا چند هفته آینده آغاز می شود.
مکرمی ادامه داد: بیمارستان 64 تختخوابی تکاب نیز که از 12 سال قبل عملیات اجرایی آن آغاز شده از 90 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و تلاش می کنیم تا ماه های آینده به مرحله بهره برداری برسد.
وی در خصوص به کارگیری نیروی کار در واحدهای صنعتی این شهرستان گفت: به مدیران کارخانه های طلا در رابطه با استخدام نیروی بومی در این واحدها تاکید ویژه شده و حتی پیمانکاران فعال در این مجموعه ها نیز باید در بکارگیری نیرو اولویت استخدام نیروی بومی منطقه را مدنظر قرار دهند.
وی با بیان اینکه نیروهای غیربومی کارخانه های طلا شامل افرادی می شوند که تخصص کاری آنها در تکاب موجود نیست، افزود: تنها 18 درصد کارکنان کارخانه های طلای زرشوران و آقدره تکاب را نیروهای کار غیر بومی تشکیل می دهند و بقیه کارگران و کارکنان این واحدهای صنعتی از نیروهای بومی و محلی شهرستان هستند.
در چند سال اخیر معادن و کارخانه های طلا و صنعت گردشگری و صنایع دستی به عنوان 2 محور توسعه شهرستان تکاب مطرح شده است.
شهرستان تکاب دارای 2 معدن بزرگ طلا در مناطق زرشوران و آقدره با ذخیره بیش از 100 تن طلا است.
اکنون چهار واحد تولید و فرآوری طلا با یکهزار و 800 نفر نیروی کار در کنار معادن بزرگ طلا فعالیت می کند.
معدن طلای زرشوران از بزرگترین معادن طلای کشور و کارخانه تولید و فرآوری طلای زرشوران نیز به عنوان بزرگترین واحد صنعتی فرآوری طلا در خاورمیانه مطرح است.
همچنین شهرستان تکاب با دارا بودن ذخایر غنی معادن سنگ های زینتی و ساختمانی به عنوان قطب معدنی در استان آذربایجان غربی شناخته شده و اکنون 23 معدن سنگ نیز در این شهرستان فعال هستند.
علاوه بر این مجموعه میراث جهانی و گردشگری تخت سلیمان که در 45 کیلومتری شمال شرقی تکاب واقع شده و در سال 1382 در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده از مهترین آثار تاریخی کشور است که ظرفیت مهم و بستری مناسب برای توسعه صنعت گردشگری این شهرستان است.
این محوطه تاریخی سالانه پذیرای بیش از 50 هزار گردشگر داخلی و خارجی است اما از زیرساخت های گردشگری از جمله راه های دسترسی مناسب بهره مند نیست.
بنا بر اعلام اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی امسال بیش از 60 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه زیر ساخت های گردشگری شهرستان تکاب تخصیص یافته است.
چمن متحرک چملی گل ، آبشار دوقلوی قینرجه، زندان سلیمان، مجموعه چشمه های آبگرم احمد آباد و قینرجه، کاخ ها و خانه های اربابی از سایر آثار طبیعی و تاریخی شهرستان تکاب است.


تصاویر مربوطه:صفحه اصلی


پر بیننده ترین مطالب اخیر
♦ 45 راس دام در تکاب تلف شدند.  (50 بار)
♦ سه شکارچی متخلف در تکاب دستگیر شدند.  (44 بار)
♦ بیش از 60 هزار نفر در تکاب تحت پوشش بیمه سلامت هستند.  (40 بار)
♦ سپاه تکاب از نحوه برگزاری همایش هیات های ورزشی انتقاد کرد.  (36 بار)
♦ 2 طرح محرومیت زدایی سپاه در تکاب به بهره برداری رسید.  (35 بار)
♦ یک کشته در تصادف محور تکاب  (35 بار)
♦ کارگاه 10 نفره در تکاب 360 تن دستمال کاغذی تولید می کند.  (33 بار)
♦ چهار طرح بزرگ بهداشتی درمانی در تکاب اجرایی شده است.  (33 بار)
♦ نمایشگاه آثار خوشنویسی ترنم قلم در تکاب گشایش یافت.  (33 بار)
♦ خانه های ورزش در روستاهای تکاب افزایش می یابد.  (31 بار)
♦ آبرسانی به مسکن مهر تکاب نیازمند 25 میلیارد ریال اعتبار است.  (31 بار)
♦ سرعت باد در تکاب به 72 کیلومتر بر ساعت رسید.  (30 بار)
♦ بهسازی محور تکاب - دندی با 30 درصد پیشرفت در حال اجراست.  (29 بار)
♦ راه دسترسی 3 روستای دورافتاده تکاب بازسازی شد.  (29 بار)
♦ بخش اعصاب و روان بیمارستان تکاب راه اندازی شد.  (28 بار)

Copyright & Supported by rayatak
2012-2017