استاندار آذربایجان غربی با خانواده شهید عباس الطافی دیدار کرد. استاندار آذربایجان غربی از بیمارستان نیمه تمام تکاب بازدید کرد. معاون سیاسی استانداری آذربایجان غربی منصوب شد. 3200 مترمربع فرش دستباف از تکاب صادر شد. 250 مسافر گرفتار در کولاک گردنه مایین بلاغ تکاب نجات یافتند.
امروز 5 اردیبهشت ماه 1398   
 
 | صفحه اصلی  |  تماس با نِی تک  
تیتر ویژه >>


نمایشگاه آثار نقاشی بانوی هنرمند تکابی گشایش یافت.

نمایشگاه آثار نقاشی الهام عرشی، بانوی هنرمند تکابی با عنوان ' دامغا ' به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با حضور جمعی از مسوولان و اصحاب فرهنگ و هنر در سالن مجتمع فرهنگی و هنری این شهرستان گشایش یافت.

 نِی‌تک به نقل از ایرنا، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تکاب عصر روز یکشنبه در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: در نمایشگاه نقاشی این بانوی هنرمند 15 تابلوی هنری با الهام از فرهنگ ها و آداب و رسوم مردم آذربایجان به نمایش درآمده است.
محمود نجفی افزود: آثار ارایه شده در این نمایشگاه در سبک هنری رئالیستی و واقع گرا خلق شده و در آنها از نقش مایه ها و موتیف های (ایده) موجود در فرش و گلیم و هنر آذربایجان باستان و منطقه افشار تکاب استفاده شده است.
وی بیان کرد: این آثار هنری با استفاده از مواد روی بوم، رنگ روغن و اکریلیک خلق شده و این هنرمند با بهره گیری از مواد مخلتف و همچنین در برخی آثار با استفاده از کلاژ، حجمی از رنگ را از فضای دوبعدی نقاشی معمول، به فضای سه بعدی سوق داده است.
نجفی ادامه داد: عنوان این نمایشگاه هنری به نام واژه ترکی 'دامغا ' به معنای نماد و توتم نامگذاری شده است و هدف از خلق این آثار حفظ نماد های هنری و کهن منطقه تکاب در قالب آثار نقاشی و حجمی است.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تکاب اضافه کرد: در این نمایشگاه همچنین آثاری با نقش مایه های فرش دستباف و صنایع دستی کهن منطقه از جمله گلیم و جاجیم به صورت نقاشی های مدرن با رنگ های جدید و بدیع خلق شده است که موجب ماندگاری نقشه های فرش دستباف در منطقه و انتقال فرهنگ و هنر بومی به نسل فعلی هنرمندان می شود.
نجفی با بیان اینکه در آثار هنری این نمایشگاه از فرهنگ بومی و اسطوره ای منطقه الهام گرفته شده است، افزود: نقش‌مایه‌ها و موتیف‌های موجود در فرش، گـلیم و جاجـیم که مرتبط با نگرش، اعتقادات، هویت فرهنگی، زیبایی‌شناسی، اسطوره‌شناسی و فلسفه‌ی بومی مردم آذربایجان است، توسط این هنرمند خوش ذوی تکابی با رنگ و نخ، بر تار و پود بافته‌ها، ظهور یافته است.
وی گفت: نمایشگاه آثار نقاشی دامغا به مدت یک هفته در 2 نوبت صبح و عصر در برای بازدید علاقه مندان و دوستداران فرهنگ و هنر دایر است.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تکاب بیان کرد: در دهه فجر انقلاب اسلامی بیش از 20 برنامه متنوع فرهنگی و هنری در این شهرستان اجرا می شود.
هنرهای خوشنویسی، نقاشی، تئاتر و تولید آثار تجسمی و صنایع دستی در تکاب از قدمت دیرینه و شهرت خاصی در آذربایجان غربی و کشور برخوردار است و سالانه نمایشگاه های متعدد گروهی و انفرادی از آثار هنرمندان این شهرستان در استان های مختلف کشور برپا می شود.
45 طرح عمرانی، بهداشتی، آموزشی با 81 میلیارد ریال اعتبار به مناسبت ایام دهه فجر و چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در تکاب به بهره برداری می رسد.


تصاویر مربوطه:صفحه اصلی


Copyright & Supported by rayatak
2012-2017