پیشرفت ۲۰ درصدی عملیات احداث محور تکاب - دندی انعقاد تفاهم‌نامه همکاری ساخت مصنوعات طلا در تکاب ۶ طرح عمرانی و کشاورزی در تکاب به بهره‌برداری رسید. یک کشته بر اثر واژگونی تراکتور سانحه رانندگی در تکاب یک کشته و ۳ زخمی برجای گذاشت.
امروز 11 فروردین ماه 1399   
 
 | صفحه اصلی  |  تماس با نِی تک  
تیتر ویژه >>


انعقاد تفاهم‌نامه همکاری ساخت مصنوعات طلا در تکاب

کارخانه طلای زرشوران، اداره‌ کل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌غربی و فرمانداری تکاب برای آموزش، طراحی و ساخت جواهرات و مصنوعات طلا با استفاده از فناوری چاپگرهای سه‌بعدی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش نِی‌تک به نقل از ایرنا، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌غربی در آیین امضای این تفاهم‌نامه همکاری اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های تکاب در بخش معادن طلا و استفاده از این پتانسیل‌ها در راستای ایجاد رونق اقتصادی و توسعه اشتغال، تقویت و گسترش دانش فنی و تربیت نیروی کار ماهر و متخصص در این شهرستان بسیار ضروری است.
محسن مددی افزود: براساس این تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه، راهبردهای عملیاتی در ایجاد صنایع پایین‌دستی از جمله راه‌اندازی زنجیره اشتغال طلا براساس فناوری چاپ سه بعدی موسوم به « RP » تدوین و آموزش‌های مهارتی لازم در حوزه طلا و جواهرسازی به نیروی کار موردنیاز این صنعت ارائه خواهد شد.
وی با بیان اینکه کاهش بیکاری و بسترسازی برای اشتغال جوانان تحصیل‌ کرده از مهمترین اهداف امضای این تفاهم‌نامه است اظهار داشت: پرهیز از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در تبدیل فلز طلای استخراج شده از معادن طلا به مدل‌های نهایی بازار هدف و حرکت به‌ سمت ایجاد قطب طراحی و تولید صنعتی جواهرات و مصنوعات طلا بر پایه چاپگرهای سه‌بعدی از مزایای اجرای این تفاهم‌نامه همکاری به‌شمار می‌رود.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به همکاری کارخانه طلای زرشوران تکاب با مرکز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای این شهرستان در راستای تامین و تهیه تجهیزات مربوط به فناوری چاپ سه‌بعدی و تولید صنعتی جواهرات طلا و راه‌اندازی کارگاه‌های آموزشی جواهرسازی ادامه داد: بر همین اساس دوره‌های مهارت‌آموزی مطابق با استاندارهای بین‌المللی برای متقاضیان ورود به عرصه ساخت و تولید جواهرات و مصنوعات طلا برگزار و بستر اشتغال برای مهارت‌آموزان فراهم خواهد شد.

توانمندسازی نیروی کار یکی از مهمترین اهداف توسعه تکاب است

فرماندار تکاب نیز در این مراسم با بیان اینکه توانمندسازی نیروی کار در جهت ایجاد خلاقیت و کارآفرینی یکی از مهمترین اهداف توسعه این شهرستان است، گفت: آموزش و توسعه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای برپایه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های محلی کلید رفع بیکاری و ایجاد اشتغال در تکاب است.
محمود زمانی افزود: توانمندسازی نیروی انسانی از طریق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و بالابردن مهارت‌ها و کارایی شغلی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از مهمترین راهکارهای رفع بیکاری در تکاب به شمار می‌رود که تحقق این امر نیازمند تغییر نگرش ایجاد اشتغال و عبور از پشت میزنشینی است.
وی بیان کرد: تکاب با داشتن ۲ معدن بزرگ طلا و ۳۰ معدن فعال سنگ از مهترین قطب‌های معدنی کشور به شمار می‌رود که باید از این ظرفیت در راستای ایجاد اشتغال و صنایع پایین‌دستی و راه‌اندازی کارگاه‌های تولید مصنوعات طلا استفاده شده و از این طریق از خام‌فروشی مواد معدنی جلوگیری شود.
فرماندار تکاب اظهار داشت: توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در زمینه جواهرسازی با نگاه دقیق به بازار کار و رونق اقتصادی با تکیه بر ظرفیت‌های بزرگ معادن طلا و سنگ از نیازهای اصلی این شهرستان محسوب می‌شود.
زمانی ابراز امیدواری کرد: با همکاری و مشارکت کارخانه طلای زرشوران و مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای زمینه اشتغال جوانان در کارگاه‌های جواهرسازی و مصنوعات صنعتی طلا فراهم شود و اجرای مفاد این تفاهم‌نامه اشتغال نقطه عطفی در راستای رفع بیکاری در منطقه باشد.

تکاب به قطب جواهرسازی صنعتی کشور تبدیل می‌شود
مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران نیز در این مراسم گفت: در فاز توسعه این مجتمع به دنبال صنعتی‌سازی تولید طلا و راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی هستیم و تلاش می‌کنیم زیرساخت‌های مورد نیاز این طرح را نیز فراهم کنیم.
محمدرضا علی محمدی سیابانی افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه، راه‌اندازی کارگاه‌های مبتنی بر فناوری چاپگرهای سه بعدی، طلاسازی صنعتی و طراحی و نمونه‌سازی سریع انجام و به دنبال آن زنجیره اشتغال طلا در تکاب ایجاد خواهد شد.
وی بیان کرد: آموزش طراحی و نمونه‌سازی و استفاده از تجهیزات چاپ سه‌بعدی در ساخت و تولید مصنوعات طلا بر اساس این تفاهم نامه در تکاب اجرا می‌شود و کارخانه طلای زرشوران شمش‌های طلا را به صورت امانی در اختیار شرکت‌ها و کارگاه‌های پشتیبان اجرای این طرح قرار خواهد داد.
مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران با بیان اینکه باید با استفاده از فناوری‌های نوین و تجهیزات چاپ و اسکن سه‌بعدی، فرآیند جواهرسازی از سنتی به صنعتی تبدیل شود اظهار داشت: با اجرای این طرح و راه‌اندازی کارگاه‌های تولید مصنوعات صنعتی طلا، تکاب به محور طراحی سه‌بعدی و قطب جواهرسازی صنعتی تبدیل می‌شود.
علی محمدی سیابانی اضافه کرد: همچنین در راستای تحقق اهداف این تفاهم‌نامه، آموزش‌های معطوف به بازار کار و استاندارهای تولید جواهرات صنعتی توسعه و گسترش پیدا می‌کند.

شهرستان تکاب دارای ۲ معدن بزرگ طلا در مناطق «آق‌دره» و «زرشوران» است و با داشتن بیش از یکصد تن ذخیره طلا در کوه‌های خود یکی از قطب‌های تولید این کانسنگ معدنی در کشور به شمار می‌رود؛ معدن طلای زرشوران بزرگترین معدن طلای خاورمیانه است.
در حال حاضر چهار واحد تولید و استحصال طلا در کنار این معادن فعالیت می‌کند.
تکاب با ۸۱ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده و معادن طلا و سنگ یکی از محورهای توسعه این شهرستان شناخته شده‌است.


تصاویر مربوطه:صفحه اصلی


مهمترین مطالب و اخبار استان
» جاذبه های تاریخی آذربایجان غربی به تیم های خارجی لیگ ملت ها معرفی می شود.  (196 بار)
» جلب مشارکت عمومی در احیا دریاچه ارومیه فقط ۵ درصد پیشرفت دارد.  (216 بار)
» حجت الاسلام حسنی، امام جمعه سابق ارومیه، دعوت حق را لبیک گفت.  (371 بار)
» قوانین مربوط به اختیارات شوراها نیاز به بازنگری دارد.  (323 بار)
» کاهش روزانه وسعت "دریاچه ارومیه" و ادعای "خوب بودن حال" این دریاچه از سوی مسئولان!  (337 بار)
» سیب و چغندرقند؛ مانع بزرگ احیای دریاچه ارومیه  (304 بار)
» 249 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه وارد شد.  (255 بار)
» حضور 9 گروه نمایشی در جشنواره چهل فانوس آذربایجان غربی  (235 بار)
» چرا فرش دستباف آذربایجان غربی شهره جهان است؟  (1345 بار)
» وروردی و خروجی شهرهای استان باید ساماندهی شود.  (235 بار)
» مسابقات شطرنج قهرمانی آذربایجان غربی در ارومیه پایان یافت.  (386 بار)
» انسداد راه ارتباطی ۳۶۰ روستا /7 نفر کشته شده اند.  (362 بار)

پر بیننده ترین مطالب اخیر

Copyright & Supported by rayatak
2012-2017